Cost Of Living In Owerri, Imo State, Price of  Food, Rent, Transportation, Etc

Date:

Cost Of Living In Owerri, Imo State, Price of  Food, Rent, Transportation, Etc

Owerri serves as the capital of Imo State in Nigeria and is located at the heart of Igboland. It is the state’s largest urban centre, followed by Orlu, Okigwe, and Ohaji/Egbema. Owerri boasts several features, such as shopping centres, hotels, parks, and various other amenities, that collectively contribute to its appeal as a desirable place of residence.

The cost of living in Owerri is remarkably reasonable. This article aims to provide a comprehensive overview of market prices for various items, the expenses associated with renting houses and shops, and other pertinent details.

Restaurant/drinks

Lunch Menu$3.33
Dinner in a Restaurant for 2$7.72
Fast food meal, equiv. McDonald’s$4.9
Beer in a Pub, 0.5 L or 16 fl oz$1.03
Cappuccino$2.89
Pepsi / Coke$0.25

Also Read: Cost of Living in Anambra State, Price of Food, Rent, Transportation, Etc

Rent/Utilities

1 bedroom apartment in city Center$310
Cheap 1 bedroom apartment$815
3 bedroom apartment in city Center$1147
Cheap 3 bedroom apartment$372
Utility Bill one person$14.9
Utility Bill for a Family$22.5
Internet plan$20.4
Mortgage Interest Rate for 20 Years18.34%
Apartment price to Buy in city Center$465
House price to Buy in Suburbs$522

Also See: Cost of living in Enugu State: Check Out The food prices, Rent, Shopping, Etc.

Transportation

Local transport ticket$0.28
Monthly ticket for local transport$5.45
Taxi Ride$5.45
Gas / Petrol, 1 L$0.31

Related: Cost of Living in Ebonyi State, Food Prices, Rent, Shopping, Etc.

Groceries

 Toothpaste, 1 tube$0.56
Toilet paper, 4 rolls$0.55
 Hair Shampoo$1.69
Cold medicince$2.04
 Cigarette pack$0.91
Beer, 0.5 L$0.64
Wine (mid-priced), 750 mL bottle$2.33
 Coca-Cola / Pepsi, 2 L$0.51
Water, 1 L$0.34
Onion, 1 kg$0.52
 Potato, 1 kg$0.93
Tomato, 1 kg$0.64
 Oranges, 1 kg$1.08
Banana, 1 kg$1.49
Apples, 1 kg$2.6
Round Steak, 1 kg$2.06
 Round Steak, 1 k$1.54
Chicken Breast, 1 kg$4.64
Cheese, 1 kg$4.64
 Eggs, x12$1.5
Rice, 1 kg$2.23
Bread$0.81
Milk, 1 L$1.93

Also See: Lagos State Cost Of Living – What Is The Cost Of Living In Lagos, Nigeria

Childcare prices

Daycare or Preschool, 1 month$194
 International Primary School, 1 year$1471

Others

Gym Membership, 1 month$18.1
Cinema Ticket, 1 person$5.16
Doctor’s visit$19
Haircut, simple$1.6
Brand Jeans$11.5
Brand Sneakers$37.5

Conclusion

Owerri provides cost-effectiveness for everyone. The presented numbers reflect the expenses associated with items in Owerri. If there are any changes to the indicated prices, please document them in the comment section.

Jael Okwuchukwu
Jael Okwuchukwu
I am Okwuchukwu Jael, a writer, educator, and musician from Enugu State. Teaching, both academic and musical, is a passion of mine, and I specialize as a Western pianist. Currently, I am employed as a blogger at Writer's King LTD, combining my love for writing and desire to share knowledge with a broader audience.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Share post:

Subscribe

Popular

More like this
Related

How to Exit and Delete a WhatsApp Group From Your Windows

How to Exit and Delete a WhatsApp Group From...

How to Exit and Delete a WhatsApp Group from Your Mac Device

How to Exit and Delete a WhatsApp Group from...

JAMB/UTME 2024: How to Check Your Exam Centre, Date, and Time

JAMB/UTME 2024: How to Check Your Exam Centre, Date,...

Alex Otti Foundation (AOF) Scholarship Scheme for 200 Level Nigeria Students: What Are The Criteria for Eligibility?

Alex Otti Foundation (AOF) Scholarship Scheme for 200 Level Nigeria Students: What Are...