Cost of Living in Aba, Abia State, Price of Food, Rent, Transportation, Etc

Date:

Cost of Living in Aba, Abia State, Price of Food, Rent, Transportation, Etc

Aba is situated in the southeastern region of Nigeria and stands as the primary hub of commerce in Abia State. Following the establishment of Abia State in 1991, Aba was subdivided into two distinct local government areas: Aba South and Aba North. Aba South is the central city area in southeast Nigeria’s Abia State.

The cost of living in Abia State is notably economical and within reach. It’s important to note that this location offers goods at reduced prices. Items like shoes, clothing, watches, and various other products can be acquired inexpensively in Aba. However, it’s important to acknowledge that at times, the products might not always be in their original form. Nevertheless, the fact remains that Aba consistently provides items at notably reduced rates.

Restaurant/Drinks

Lunch$2.57
Meal for 2$5.28
 Fast food meal$2.57
Beer, 0.5$0.74
Cappuccino$0.99
Pepsi / Coke$0.19

 

Also See: Cost Of Living In Owerri, Imo State, Price of  Food, Rent, Transportation, Etc

Rent & Utilities

1 bedroom apartment in city Center$232
1 cheap bedroom apartment$140
3 bedroom apartment in city Center$385
3-bedroom apartment that is cheap$234
Utility Bill one person$17.1
Utility Bill for a Family$26.1
 Internet plan$18.9
Mortgage Interest Rate for 20 Years18.18%
Apartment price to Buy in City Center$466
House Price to Buy in Suburbs$510

 

Also See: Cost of Living in Anambra State, Price of Food, Rent, Transportation, Etc

Transportation

Local transport ticket$0.26
Monthly ticket for local transport$25.7
Taxi Ride$2.32
Gas / Petrol, 1 L$0.32

 

Related: Cost of living in Enugu State: Check Out The food prices, Rent, Shopping, Etc.

Groceries

Toothpaste, 1 tube$0.56
 Toilet paper, 4 rolls$0.49
Hair Shampoo$1.72
Cigarette pack$0.91
Beer, 0.5 L$0.64
Wine (mid-priced), 750 mL bottle$4.5
Coca-Cola / Pepsi, 2 L$0.65
 Water, 1 L$0.34
Onion, 1 kg$0.26
 Potato, 1 kg$0.64
Tomato, 1 kg$0.26
Oranges, 1 kg$1.05
Banana, 1 kg$1.49
Apples, 1 kg$2.56
Round Steak, 1 kg$2.72
Chicken Breast, 1 kg$2.72
Cheese, 1 kg$3.97
Eggs, by 12$1.22
Rice, 1 kg$2.04
Loaf of Bread$1.02
 Milk, 1 L$1.92

 

Also Check: Cost of Living in Ebonyi State, Food Prices, Rent, Shopping, Etc.

Childcare Prices

Daycare or Preschool, 1 month$45
International Primary School, 1 year$1221

 

Also See: Lagos State Cost Of Living – What Is The Cost Of Living In Lagos, Nigeria

Others

Gym Membership, 1 month$6.44
Cinema Ticket, 1 person$5.18
Doctor’s visit$20.1
Haircut, simple$1.64
Brand Jeans$10.2
Brand Sneakers$37.9

 

Conclusion

Affordability is extended to everyone within Abia State. The given numbers outline the prices of products within Abia State. If there are any changes to the indicated prices, please document them in the comment area.

Jael Okwuchukwu
Jael Okwuchukwu
I am Okwuchukwu Jael, a writer, educator, and musician from Enugu State. Teaching, both academic and musical, is a passion of mine, and I specialize as a Western pianist. Currently, I am employed as a blogger at Writer's King LTD, combining my love for writing and desire to share knowledge with a broader audience.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Share post:

Subscribe

Popular

More like this
Related

What Are Homophones – Definition And 30 Examples of Homophones

What Are Homophones - Definition And 30 Examples of...

AE-FUNAI 2024/2025 POST-UTME Screening – AE-FUNAI POST-UTME Screening Process And Speculated Cut-Off Mark

AE-FUNAI 2024/2025 POST-UTME Screening - AE-FUNAI POST-UTME Screening Process...

Writing Apps For College Kids – 6 Best Creative Writing Apps For College Kids

Writing Apps For College Kids - 6 Best Creative...

How To Activate Spell Check In Microsoft Word And Its Benefits

How To Activate Spell Check In Microsoft Word And...